Mi az Aromaterápia?
Az emberek évszázadok óta használnak illóolajokat – nem csupán a kellemes illatáért, hanem számos betegség kezelésére is. Az idők során az orvosok felismerték az egyes olajok specifikus hatásait, és a tapasztalatok alapján gyógyításra is használták azokat. A tudomány idővel kimutatta, milyen hatással vannak az illóolajok a különféle élőlényekre, vírusokra, baktériumokra, gombákra. A széleskörű kutatómunkának köszönhetően ma már vannak tudományos bizonyítékok is az aromaterápia hatásmechanizmusaira.
A növények sokféle alapanyagból épülnek fel. Víz, ásványi anyagok, széndioxid és napfény segítségével fotoszintézissel jönnek létre. A növény által előállított enzimek segítségével különböző másodlagos metabolitákat állít elő, melyeknek látszólag nincsen különösebb szerepe a növény életében, azonban ezek a széles spektrumú anyagok különféle hatásokkal rendelkeznek:
- A fitoterápiában gyógyteák és egyéb készítmények formájában az alábbi hatóanyagok mint az alkaloidok, glikozidok, keserű anyagok, szaponinok, nyálkaanyagok, szteroidok, tanninok fejtik ki a gyógyhatást.
- Illóolajokkal a növény saját magát védi a kártevőktől, betegségektől, illatával vonzza a beporzó rovarokat, gyógyítja saját sérüléseit.
Az illóolajok, olyan aromás, illatmolekulákból álló bonyolult felépítésű vegyületek, amelyeket különféle természetes eljárásokkal (préseléssel, lepárlással) nyernek ki a növényekből, melyek megőrzik a növény teljes informatikáját és hatóanyagtartalmát.
Az illóolaj szobahőmérsékleten folyékony és intenzíven párolog, zsírban jól oldódók. Az alkoholok és az észterek közé lehet besorolni. Jellegzetes fajtára jellemző illatú. Kémiai struktúrája, célja és funkciója, különbözik egymástól, éppen ezért nagyon sokrétűen használható fel.
Kellemes illatát használjuk kedélyállapot javításra, nyugtatásra, élénkítésre.
Hatóanyagtartalmát fizikai testünk állapotának javítására.